Kes või mis on eestlane?

Kes või mis on eestlane?

Oktoobrikuus algas kaheksandate klasside õpilastel 19. sajandi eestlaste elu uuriva projekti muuseumiralli. Esimene õppekäik viis Eesti Rahva Muuseumi, kus osalesime tunnis “Kes või mis on eestlane?”. 

Giidi saatel  tutvusime eestlaste ajalooga, alustades vanemast ajast ja jõudes tänapäevani välja. Saime teada, et Eestis on rohkem regilaule kui kusagil mujal Euroopas ja et rehetared olid ehitatud leiva tegemise vajaduste järgi. Tõdesime, et eestlased on alati olnud nutikad: kui poes polnud vajalikku eset või nappis raha, et seda osta, siis inimesed tegid ise, näiteks muruniiduki sai valmistada lapsevankri raamist, ämbrist ja muust käepärasest. 

Noortel oli tore kuulda, kui tõsiselt võeti oma rahvariideid ja kuidas nende kandmisel kehtisid eraldi reeglid, kes mida teatud vanuses või staatuses kanda võis. Peeti kinni traditsioonidest ja austati oma esivanemaid. 

Muuseumis tajusime, kui sihikindlad ja kodumaale truud olid meie esivanemad. Eriti paistis see välja neil rasketel aegadel, kui Eesti lipp oli keelatud: mõned pered peitsid ikka kodus lippu, seades oma elu ohtu. Tõdesime, et kui sul on tahet, on võimalik kõik piirangud ja keelud üle elada. 

Õppekäigu lõpetuseks täitsime rühmades ülesannet, mille põhjal joonistas giid kõige ehtsama eestlase. Jäime ERMi külastusega väga rahule ning ootame järgnevaid põnevaid õppekäike. 

Adeele Juus, Carmella Krislin Kruus, Mirelle Pronin, Meribel Rõžov  (8.c klass)